Wiadomości

Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu powinno się nabrać trochę refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który z pewnością może okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę niebywale niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niemalże każdego dnia, mają niewątpliwie związek z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Z pewnością warto cyklicznie nauczać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Należy przede wszystkim posiadać wiedzę dotyczącą tego, że dzisiaj w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Metodą jak okiełznać zanieczyszczeniu powietrza jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Oprócz tego, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem włączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny zadeklarował, że produkowana przez tę spółkę energia za około 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, iż kłopot ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia COVID zaczęła panować w lokalizacjach o ogromnie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W kwestii smogu niewątliwie warto również orientować się, co w praktyce jest kluczową tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu niszczycielskich substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych perspektyw jest nadzwyczajnie istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz