Powrót do szkół a pandemia

W ciągu tego tygodnia uczniowie mają pójść do przedszkoli oraz szkół, aczkolwiek w dalszym ciągu niechęć powoduje pandemia koronawirusa, z którą staramy się walczyć od samego początku roku. Bez wątpienia fakt, iż od marca uczniowie pobierają naukę z domu, okazało się jednym z powodów, dzięki którym można było wstrzymać w naszym kraju dynamiczny przebieg pandemii. Jednak czy sytuacja w tej chwili okazuje się na tyle uspokojona, żeby udostępnić przedszkola, szkoły czy żłobki a następnie pozwolić uczniom uczęszczać na lekcje?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co może być najlepsze - wypuszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuowania nauki przez Internet. Z jednej strony osoby, które mają wątpliwości oraz lekarze twierdzą, że przecież to rzeczywiście najmłodsi najszybciej przenoszą jakiekolwiek wirusy a także bakterie, a oświatowe placówki mogą być niestety miejscem, w którym choroby się rozwijają. Taka wizja jest doskonale nam znany - na zajęcia przyjdzie pojedyncze dziecko z chorobą i w następnym momencie znaczna ilość maluchów.

Zmęczeni obostrzeniami komunikują, iż zatwierdzono sporo procedur, do których powinny przyzwyczaić się budynki oświatowe, aby mieć szansę przyjąć w tym roku szkolnym swoich podopiecznych. Jednak czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi podopieczni będą postępować zgodnie z obostrzeniami? Czy to doskonały pomysł, aby większa grupa dzieci się znajdowała w tej samej lekcyjnej salce? Znawcy tematu mówią, iż niestety nie.

Na lekcje internetowe narzekają różni rodzice oraz uczniowie. W głównej mierze Covid-19 zadział na maturzystów, którzy twierdzą, iż przez te miesiące zajęć domowych wydają się nie za dobrze przygotowani do matury (chociaż w 2020 roku maturalny egzamin nie poszedł wcale najgorzej). Kluczowe się okazuje jednakże to, iż nie wszyscy nastolatkowie mogą mieć Internet i komputer. Wśród rodzin wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu zobaczymy pojedynczy sprzęt komputerowy. Rodzice miewają zatem zagwozdkę w zorganizowaniu swoim latoroślom zdalnej nauki w tej samej chwili.

Społeczne kwestie są także ważne. Szkoła się okazuje istotnym elementem w rozwoju psychologicznym dzieci. W budynkach oświaty możemy nauczyć się funkcjonowania wśród ludzi dookoła i możemy zawierać przyjazne relacje. Rzecz jasna przy aktualnej chwili problemy społecznego życia okazują się być mało istotne, gdyż najbardziej ważne okazuje się zdrowie dzieci, ich rodziców i pedagogów.

Sporo zależy od dzieci i szkolnej kadry

Szerzenie się choroby zależy tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegali przepisów wskazanych przez sanepid oraz czy nauczyciele będą umieli to przestrzeganie przepisów pilnować. Niektórzy dochodzą do wniosku, iż puszczenie dzieci do placówek oświatowych przyspieszy gwałtowniejszy postęp choroby, zatem w efekcie szkoły zostaną wstrzymane lada chwila. Warto oglądać na bieżąco sytuację, bo z początku nadchodzącego miesiąca sporo się może zmienić.

Zostaw komentarz